Ønskekuglen – litteraturforløbet til romanen af Mette Vedsø

50,00kr. inkl. moms

Beskrivelse

Undervisningsforløb til romanen af Mette Vedsø – 75 sider med illustrationer af Stine Illum

Få et undervisningsforløb på 75 sider til roman af Mette Vedsø, komplet med illustrationer af Stine Illum. Dette materiale er skræddersyet til mellemtrinnet og strækker sig over cirka 12 lektioner, ideelt til at arbejde dybdegående med værket.

Struktur på forløbet:

  • Forløbet er opdelt i før-, mens-, og efterlæsning, hvilket giver mulighed for en grundig forståelse af romanen og dens indhold.
  • Du kan tilpasse forløbet ved at vælge de opgaver, der passer til din klasse. Rækkefølgen af opgaverne er fleksibel, hvilket gør det muligt at bruge materialet til stationsundervisning.
  • Det er muligt at afsætte længere tid til værket for at arbejde tekst- og billednært, hvilket giver mulighed for dybere refleksion og kreativitet.

Fleksibilitet og tilpasning:

  • Afsæt gerne tid til, at eleverne kan besvare samtalekortene individuelt og skriftligt, hvilket fremmer både skriftlig fremstilling og diskussion.

Dette forløb er flot, varieret, og gennemarbejdet – perfekt til at arbejde med en stjernebog, der kombinerer tekst og illustrationer på en engagerende måde.

Undervisningsmaterialet er udarbejdet af Alberte Nørregaard og Birgitte Lund Thomsen.

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ønskekuglen – litteraturforløbet til romanen af Mette Vedsø”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.